1 средна глава прясно броколи 3 с.л. масло 1 средна глава лук 1/2 ч.чаша накълцана на ситно целина 1 стрък праз лук, зелената и бялата част, накълцан на ситно 1/4 ч.чаша брашно 1/2 ч.чаша заквасена сметана прясно изцеден лимонов сок прясно млян черен пипер
В тенджера поставете броколито, лука, целината и праза. Залейте с подсолена вода и варете до готовност. Отцедете зеленчуците и ги направете на пюре. Запазете зеленчуковия бульон. В тиган разтопете маслото и запържете в него брашното, до златисто. Прибавете пилешкия зеленчуковия бульон . Добавете сметаната и бъркайте до хомогенна смес. Подправете с лимонов сок и черен пипер на вкус.
Крем супа с гъби
гъбена крем супа 500 гр. картофи 1 - 2 средни моркова 500 гр. гъби (печурки или препънки) 1 с.л. олио 1/2 връзка или 2 с.л. сушен копър 1 с.л. целина листа черен пипер на вкус
Обелете картофите и ги нарежете на не много едри парчета, за да могат да се пасират. Сварете картофите и морковите. Малко преди да се сварят, добавете гъбите, нарязани на ситно. Когато гъбите се сварят, свалете от огъня и пасирайте, като разредите с бульона в който са сварени зеленчуците. Сложете пак на котлона и намалете огъня до умерен, като разбърквате често. След 10 минути добавете копъра, целината и черния пипер, а след още 2-3 минути свалете от огъня. Супата може да се сервира с препечени филийки или крутони. Може също да се консумира студена. Може да се изпозлва и като сос към печено месо.
Гъбена супа
300 гр. гъби 1 глава лук 1 морков 1 с.л. масло целина, магданоз и черен пипер на вкус
Нарязваме лука на дребно, след което го задушаваме с маслото и доливаме литър и половина вода. Слагаме нарязаните на ситно пърченца гъба и настърган морков, след което разбъркваме сместа. Супата се вари около 30 минути. Преди да свалим от котлона, поръсваме с черен пипер и прибавяме ситно нарязан магданоз, целина и черен пипер. Гъбена чорба се яде гореща, приятно люта от черен пипер и леко кисела (щипка лимонтозу или малко ябълков оцет). Стопля чудесно в зимния студ.
Гъбена чорба от горски гъби
около 300 грама гъби печурки или челадинки (може препънки, масловки или от няколко вида заедно, може да са сушени или от консерва) 2-3 моркова 1/2 ч. ч. ориз 1 глава лук (или 2-3 стръка пресен) копър и магда - за красота и за тези к’ харесват люто масло, сол, черен пипер.
Измийте зеленчуците и нарежете на малки кубчета. Сложете да ври литър вода, добавете зеленчуците и оставете да поври 10-тина минути. Прибавете ориза, маслото и подправките, като оставите малко от магданоза за сервирането. Оставете на слаб огън да къкри супата около 20-25 минути, след което изключете – тя е готова. Сервирайте топла, поръсена по желание с магданоз и бучка масълце.
Крем супа от моркови и карфиол
около 300 г карфиол 1 - 2 моркова 4 -5 средни картофи
Картофите се обелват и нарязват на едри парчета. Добавят се морковите и накъсаниа на розички карфиол. Заливат се с вряща подсолена вода и се варят до полуомекване (когато набодим картофа с вилица да влиза леко). Когато зеленчуците се сварят, се отделя бульонът и се пасират на пюре. Долива се бульон, докато се получи желаната гъстота. При поднасяне се поръсва с бял пипер. За по-плътен вкус може да се добави заквасена сметана или 1 ч.ч. прясно мляко, но това е по желание. Крутоните са просто задължителни.
Крем супа от карфиол
около 1/2 кг карфиол 3 с.л. брашно смлян бял пипер на вкус 1 ч.ч. прясно мляко или сметана (по желание) 1 жълтък сока на 1/2 лимон 1 ч.ч. сварен грах 2 с.л. нарязан на ситно магданоз
Измитата и почистена леща се залива със студена вода така че да се покрие и да остане един пръст. Слага се да заври. Добавят се скилидките чесън разрязани на по 3-4 парченца, нарязания на дребно лук, накълцаните на кубчета моркови, чубрицата и дафиновия лист. След като заври се премества на бавен огън и се вари до омекване на лещата. Със сварената леща се приготвя запръжка по следния начин: Червения пипер се запържва в олиото. Прибавя се един чирпак от лещата, разбърква се добре, добавя се още един чирпак и отново се разбърква. Запръжката се изсипва в ястието и се разбърква добре. Оставя се да поври 2-3 минути. Преди поднасяне се поръсва с накълцан магданоз.