Username:    Password:       Signup |  Forgot Password?
TЪРСИТЕ... ИЛИ ПРЕДЛАГАТЕ
Кратка история на славата

 

• От Атлетик към ОСК'1919 и към АС'1923:

Атлетик е основан през 1910 година под името Клуб футбол (Матинката) и е бил от района на Докторската градина. През 1913 г. Клуб футбол и още няколко по-малки отбора се обединяват и на учредителното събрание създават Атлетик. Уставът на клуба е утвърден в съда през 1914 г. Първоначалното игрище на Атлетик се намира на мястото на сегашният ст. „Васил Левски“. От Атлетик влагат 4000 лв за облагородяването му, но в последствие то е отнето и дадено на Левски. Вторият терен на Атлетик се е намирал на мястото на Ректората на СУ, но той е отнет през 1923 г. Отборът е играел с жълто-черни екипи. През 1919 г. част от членовете му се отделят и основават Офицерски спортен клуб. Атлетик участва в първите организирани футболни срещи на територията на София през 1922, както и през следващата 1923, когато има разцепление и столичните клубове са разделени на Софийска спортна лига, в която участва Атлетик, и Софийски спортен съюз.
Слава е основан през 1916 година. Отборът е бил от района на ул."Цар Иван Асен II” в посока от Орлов Мост към Ситняково където е бил и стадионът му. През декември 1921 г. се обединява с Офицерски спортен клуб (София) под името ОСК Слава. Слава участва в първите организирани футболни срещи на територията на София през 1922, както и през следващата 1923, когато има разцепление и столичните клубове са разделени на Софийска спортна лига и Софийски спортен съюз, в който участва Слава.

• Създаване на АС'23:

Поради второ отнемане на игрището на Атлетик (София) отборът търси начин да се обедини с друг който вече има игрище. След няколкодневни преговори на ръководствата на ОСК Слава (София) и Атлетик (София) е решено те да се обединят на 28 октомври 1923 година. Първоначално от Атлетик искат новосформираният клуб да се казва Офицерски спортен клуб Атлетик, а от ОСК Слава предлагат Офицерски спортен клуб Аспарух. В крайна сметка е решено да се запазят имената на трите отбора и новото име на отбора става Офицерски спортен клуб Атлетик-Слава 23 или накратко ОСК АС'23.

• Стадион на АС'23:

Игрище „АС-23“ (известно и като Атлетик Парк) се е намирало на мястото на сегашния стадион „Българска армия“. Софийска община отпуска „за вечни времена“ място на клуба на 27 януари 1925 г. в местността „Пустиняна“ в Борисовата градина. Представена е скица на общината, на която от двете страни на игрищено има трибуни (източна и западна), в северна и южна посока се предвиждат стоящи места, има още лекоатлетическа писта, игрища за баскетбол, тенис, хокей, гимнастика както и сграда за клуба. През 30-те години АС-23 получава нотариален акт над изградения вече стадион. В началото на 40-те години самото игрище е затревено. През 1943 стоящите места са премахнати и вече цялото игрище е заобиколено от трибуни. През 1944 година игрището е собственост на Чавдар (София) като правоприемник и продължител на АС'23. В последствие стадион "Чавдар" е прехвърлено в собственост на Министерство на отбраната (МО) на Република България, което по същество е национализация на собствеността на отбора Чавдар, понеже МО е държавно министерство. В наши дни стадион "Народна армия" подлежи на реституция и връщане на "Армията" на отбора ЦСКА, който е правоприемник и продължител на АС'23.

 

         

Логото на ОСК АС'23                             Логото на НСК Чавдар





Доказателство че Народен спортен клуб "Чавдар" е приемник и продължител на АС'23. В канцеларията на Чавдар са имали останали членски карти от преди АС'23 да бъде преименуван на Чавдар и са ги давали на нови членове на Чавдар, като са слагали печати на Чавдар и са зачертавали надписа ОФИЦЕРСКИ СПОРТЕН КЛУБ А.С.23.

• През 1962 г. ЦДНА е обединен с ДСО „Червено знаме“ в ЦСКА „Червено знаме“.


Централният дом на народната армия вече не е свързан с отбора, който бива поет от Министерство на народната отбрана. ЦСКА остава на 3-о място след пловдивските „Спартак“ и „Ботев“.
ПРЕЗ СЕЗОНА 1966-67 г. ЦСКА ДОСТИГА ДО ПОЛУФИНАЛ НА КЕШ, КЪДЕТО СЛЕД ДВЕ РАВЕНСТВА С „ИНТЕР“ ПО 1:1 СЕ ИГРАЕ ТРЕТА СРЕЩА (ПО ТОГАВАШНИЯ РЕГЛАМЕНТ), В КОЯТО ЦСКА ОТСТЪПВА С 1:0. През лятото на 1967 г. армейците печелят престижен международен турнир в чест на краля на Мароко Мохамед V. На ЦСКА е връчена огромна 100 килограмова купа, която първоначално българските митничари отказват да допуснат в страната.

• През 1968 г. ЦСКА отново е обединен с формираното през 1950 г. ДСО „Септември“ (София) като отборът приема името ЦСКА „Септемврийско знаме“.


Отборът става шампион, а в редиците на Армейците е привлечен Петър Жеков, който става голмайстор на България и печели „Златна обувка“.
Сезон 1980–81 г. е изключително успешен за ЦСКА. Във вътрешното първенство клубът печели титлата, а на европейско ниво бие 2 пъти с по 1:0 еврошампиона „Нотингам Форест“. Армейците биват спрени едва от бъдещия еврошампион „Ливърпул“ в четвъртфинала за КЕШ.
ПРЕЗ СЕЗОН 1981-82 ЦСКА ДОСТИГА ДО ВТОРИ ПОЛУФИНАЛ В КЕШ, КАТО ПО ПЪТЯ СИ ОТСТРАНЯВА „РЕАЛ“ (СОСИЕДАД), „ГЛЕНТОРАН“, И „ЛИВЪРПУЛ“ С ОБЩ РЕЗУЛТАТ 2:1 ОТ ДВЕТЕ СРЕЩИ (СТОЙЧО МЛАДЕНОВ ВКАРВА И ДВАТА ГОЛА ЗА ЦСКА В РЕВАНША) И НА ПОЛУФИНАЛА СРЕЩА „БАЙЕРН“ МЮНХЕН. В ПЪРВИЯ МАЧ АРМЕЙЦИТЕ ПОВЕЖДАТ С 3:0 ДО 18-ТАТА МИНУТА, НО КРАЙНИЯТ РЕЗУЛТАТ Е 4:3 В ПОЛЗА НА ЦСКА. ВЪВ ВТОРИЯ МАЧ ЦСКА ГУБИ С 4:0.

• На 19 юни 1985 г. се играе финал за Купата на България на стадион „Васил Левски“ между ЦСКА и „Левски-Спартак“. Мачът е съпътстван от много спорни съдийски отсъждания и грубости от страна на футболистите и на двата отбора. Впоследствие ЦСКА с решение на ЦК на БКП става „Средец“.


• През 1987 г. името на армейците е променено на ЦФКА „Средец“.


През следващите 3 сезона ЦФКА „Средец“ е безапелационен, вземайки и трите титли.
ПРЕЗ СЕЗОН 1988-89 ДОСТИГА ДО ПОЛУФИНАЛ В КУПАТА НА НОСИТЕЛИТЕ НА КУПИ. В ЧЕТВЪРТФИНАЛА ЦФКА СРЕЩА ХОЛАНДСКИЯ ГРАНД „РОДА (КЕРКРАДЕ)“. ДВАТА ОТБОРА СИ РАЗМЕНЯТ ПО ЕДНА ПОБЕДА С ПО 2:1 И СЛЕД ДУЗПИ АРМЕЙЦИТЕ ПРОДЪЛЖАВАТ НАПРЕД. НА ПОЛУФИНАЛА ЦФКА ПАДА ДВА ПЪТИ ОТ „БАРСЕЛОНА“ НА ЙОХАН КРОЙФ С 2:4 И 1:2, където геният на холандския футбол забелязва българския футболен гений Христо Стоичков и решава да го закупи за Барселона.

• През сезон 1989-90 армейците си възвръщат името ЦСКА и отново печелят титла след титла.


 


Copyright © SITEMAKER112, 2009. All Rights Reserved
БД заявки: 13.